środa, 11 maja 2016

SZPARAG W DRESIE

Sezon szparagowy w pełni, dlatego postanowiłem ponownie doprowadzić do konfrontacji z patyczakami i wybrałem się na ich poszukiwanie. Nie musiałem się długo rozglądać, gdyż na każdym narożniku, przy lokalnym sklepie owocowo - warzywnym, stoją i prężą się jak struny białe cwaniaczki. Doskonale rozumiem, że lokalni chuligani, chcą prezentować swe ciała, ale na litość boską, ile można oglądać tę wątpliwie rozbudowaną muskulaturę. Tym razem, to ja wziąłem akcję w swoje ręce i wystrzelony jak z procy, zaczepiłem towarzystwo. Myślałem, że rozwinie się jakiś dialog, że spotkam się choćby z namiastką konwersacji, która wprowadzi odrobinę emocji. Cisza ! Chłopakom jakby mowę odebrało i stali jak zahipnotyzowani. Wykorzystując ten element zaskoczenia, zawinąłem szparagową bandę do domu i zaproponowałem odzienie. Nie mogłem już znieść widoku ich wątłych kogucich klat i wręczyłem każdemu nowy, złotą nicią szyty, szeleszczący dres. Przez chwilę poczułem się jak na osiedlowym festynie, ale zapachy które zaczęły się wydobywać z piekarnika uświadomiły mi, że to jest festiwal smaku.



SZPARAGI W DRESIE :
  • pęczek szparagów,
  • 2 łyżki mąki z ciecierzycy,
  • 1/2 szklanki wody,
  • pieprz, sól,
  • mąka kukurydziana,
  • odrobina oleju rzepakowego (można użyć innego).

  1. W jednej misce rozrabiamy mąkę z ciecierzycy z wodą. Delikatnie doprawiamy.
  2. Do drugiej miski wsypujemy mąkę kukurydzianą.
  3. Szparagi myjemy, odłamujemy twarde końcówki i obieramy.
  4. Szparagi najpierw zamaczamy w mące z ciecierzycy, a następnie wkładamy je do mąki kukurydzianej. 
  5. Tak przygotowane szparagi, układamy na papierze do pieczenia, skrapiamy olejem i zapiekamy przez ok. 25 minut w temperaturze 150 stopni. Pamiętajcie jednak, że różne są piekarniki i różne grzanie, dlatego warto co jakiś czas kontrolować sytuację. 


Gdy szparagi dochodzą do siebie w piekarniku, zabieram się za robienie sosu, do którego użyję nerkowców. Warto pamiętać, że nerkowce muszą trochę leżakować w wodzie, dlatego odpowiednio wcześniej je namaczamy. Można zalać zimną woda na całą noc, lub na ok. 3 godziny wrzątkiem. 
  • 1/2 szklanki orzechów nerkowca,
  • 1/2 szklanki wody (można dolać więcej by sos był rzadszy),
  • 1/2 szklanki pomidorów suszonych z zalewy,
  • przyprawy ( opcjonalnie ).
  1. Namoczone nerkowce odsączamy z wody, wrzucamy do blendera wraz z pozostałymi składnikami i miksujemy na gładką masę. 
Szparagi wyciągamy z piekarnika, polewamy sosem, dodajemy zielony akcent i zachwycamy się smakiem. 


Jak widać nie napracowałem się zbytnio przy tej potrawie, a pałaszując szparagi, jednego po drugim moją twarz rozświetlał bezkresny uśmiech. Jeśli ktoś jeszcze nie wie jak się zaopiekować szparagowym pęczkiem, gorąco polecam to danie. Życzę udanego i słonecznego dnia. Smacznego :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz